03 Yaş ve 05 Yaş Yüzme Eğitimleri

03 Yaş ve 05 Yaş Yüzme Eğitimleri

03 Yaş ve 05 Yaş Yüzme Eğitimleri

Çocuklar henüz küçük yaşlarda iken bir spor alanına yönlendirilmeli ve o alanda gelişimi sağlanmalıdır. Bu spor dallarının arasından en en önemli ve etkin olanlardan biri de yüzmedir. 3 ile 5 yaş aralığındaki çocuklar yüzmeye yönlendirilerek, temel eğitimleri alması sağlanmalı ve bu yaşlardaki çocuklar için suyun görünmez bir yardımcı olduğu unutulmamalıdır.

3 ve 5 yaş yüzme eğitimleri için çocuklarınıza suyu sevmeleri, ayak vuruşu ve doğru nefes tekniği öğrenmeleri gibi temel eğitimler verilmektedir. Özellikle 3 yaşındaki çocukların yüzme eğitimleri için kesinlikle deneyimli eğitmenler ile çalışılmalıdır. 4 yaş, yüzme eğitimlerine başlamak için oldukça ideal bir yaştır. Bu süreçte çocuklara yüzme tahtası ve pullboy gibi destekleyici malzemeler yardımı ile eğitimler verilir. Eğitsel oyunlar ile suyu sevmeleri sağlanır. Yüzmeye henüz yeni başladıkları için çocukların yüzmeye karşı psikolojileri değerlendirilir. Değerlendirme neticesinde yüzme eğitimi sırasında buna göre davranılır. Çocuk, suyu seviyorsa yüzmeyi daha çabuk öğrenecektir.

4 yaş ve 5 yaşındaki çocukların gelişim süreçlerine en çok katkı sağlayacak olan etkinlik veya sporlardan biri yüzmedir ve yüzmenin temel eğitimi oldukça önemlidir. Bu hususta derinlemesine bir araştırma yaparak çocuğunuz için deneyimli eğitmenleri tercih etmelisiniz.

Yüzmenin Çocuk Gelişimindeki Faydaları

Yapılan araştırmalara göre yüzen çocukların, yüzmeyen çocuklara göre pek çok beceriyi daha erken kazandığı belirlenmiştir. Yüzme eğitimleri denge, zeka, koordinasyon ve algısal yetenekleri artırıcı özelliklere sahip olduğu gibi, çocukların psikolojik, sosyal ve fiziksel gelişimine de katkı sağlamaktadır. Diğer yandan, yüzme eğitimleri çocukların karada yapamadıklarını, suda yapma özgürlüğüne kavuşmasıdır. Üstelik otistik ya da özel ihtiyacı olan çocukların huzurlu ve pozitif bir ortamda kendilerini geliştirebilme fırsatı verir. Diğer bağlamda, yüzmenin çocuk gelişimindeki faydaları ise şu şekildedir:

  • Yüzmenin çocuklar üzerinde tüm kasları kuvvetlendirme özelliği vardır.
  • Denge ve koordinasyonu geliştirmektedir.
  • Yüzme, çocukların akciğerlerinin gelişimini artırmaktadır.
  • Kalp ve dolaşım sistemini harekete geçirmektedir.
  • Yüzme, bağımsızlığı ve özgüveni artırır.
  • Psikolojik ve sosyal gelişimi destekleyici özelliği vardır.
  • Gaz, yeme ve uyku problemlerini düzene sokar.
18 Haziran 2016