Skolyoz Yüzme Kursları

Skolyoz Yüzme Kursları

Skolyoz Nedir Skolyoz Yüzme Kursları Nelerdir?

İnsan omurgasına yandan bakıldığında hafif bir eğrilik bulunmaktadır. Boyun ve bel bölgesinde hafif çukurluk ve sırt bölgesinde hafif kamburluk vardır. Bunlar her insanda olan doğal omurga yapısıdır. Ancak omurga arkadan ve önden bakıldığında düz olmalıdır. Skolyoz da omurga sağa ve sola eğilimli görünür. Peki, skolyoz nedir?

Skolyoz Nedir?

Skolyoz(Omurga eğriliği) omurganın, sağ ya da sol yana doğru eğrilmesi anlamına gelir ve farklı yaşlarda ortaya çıkabilir. Toplumda yaklaşık %2 ile 4 oranında görülen skolyoz doğuştan oluşabileceği gibi çocukluk ve erişkinlik çağlarında da oluşabilir. Skolyoz kız çocuklarında 10 kat fazla görülür. Skolyoz neyin sebep olduğu tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Düzenli egzersiz, sırt kaslarını güçlü tutma, kondisyonu arttırma ve daha fit olma skolyoz hastalığının hemen her aşamasında bulunan unsurlardır. Uzmanlar tarafından önerilen egzersizlerden biri de yüzmedir. Skolyoz yüzme kursları nelerdir?

Skolyoz Yüzme kursları Nelerdir?

Bu hastalığın geçmesi için kesin çözüm her zaman tıpta aranması gerekirken hastaların yaşam kalitelerini yükseltmek için yüzme sporu tercih edilebilir. Yüzerken tüm kasların çalışması vücudun rahat hareket etmesi be hastalıkta önemli bir durum olurken hastaların kaliteli zaman geçirmek için tercihleri yüzmeden yana olmaktadır. Hastalığın tedavi edilmesinde hastaların ağrısız zaman geçirmesi için en iyi spor yüzme olmaktadır. Suyun içinde kişinin kendi ağırlığını hissetmeden rahat olması bu hastalıkta olumlu bir durum olmaktadır. Skolyoz yüzme kursunda önemli noktalar nelerdir.

Skolyoz Yüzme Kursunda Önemli Noktalar Nelerdir.

Skolyoz hastalarının yüzerken dikkat etmeleri gerek noktalardan biri çok yorulmamaları gerektiğidir. Yüzerken hastaların kendilerini yormaması için ayak hareketlerine ve kol hareketlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Yüzerken kolların çalışması omurgayı direkt olarak etkilemektedir. Ancak bu sırada ayakların sürekli olarak yere basması gerekir. Özellikle yüzme bilmeyen veya su korkusu olan hastaların ayaklarının yere basması gerekmektedir. Kısaca skolyoz da yüzme stiline dikkat etmek gerekir. Peki, Skolyoz da yüzme nasıl olmalıdır?

Skolyoz da Yüzme Nasıl Olmalıdır?

Yüzme yapacak kişinin antrenör tarafından değerlendirilmesi, duruşa bakılarak yapılır. Hangi omusun yukarıda hangi omuzun aşağıda olduğu tespit edilir. Tek taraf ya da çift taraf eğrilik antrenmanda fark yaratır. Bu hastalarda yüzmede kullanılacak stiller, düşük tarafta ki omuz için güçlü uzanmalarla serbest stil tek kol çalışmasıyken yüksekte olan omuzun kolu için tek kol sırt üstü çalışması planlanmalıdır. Öğrencinin yaşı, derecesi, spor yapma kapasitesi hazırlanacak antrenmana yön verir. Özellikle antrenörün dikkat etmesi gereken konu skolyoz hastalığıyla gelen çocuğun düşük ve yüksek omzunun doğru tespit edilmesi olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

.

 

 

17 Haziran 2016