Yüzerken Su Yutuyorum

Yüzerken Su Yutuyorum

Yüzerken Su Yutuyorum

Su yutma korkusu yaşamak yüzme sporuna karşı korku duyulmasına neden olmaktadır. Hem çocuk hem de yetişkinler geçmişte suda boğulma tehlikesi yaşamışsa ya da su yutmuş ise yüzme sporuna karşı soğuk bakmaktadır. Nefes almak için ağzımızı suyun dışına çıkararak içeriye doğru kuvvetli bir vakum yapıldığı sırada doğal olarak da ağzın içine havayla birlikte suları da çekmiş oluruz. Özellikle yüzme havuzlarında kirlilik dolayısıyla sular çok çabuk kirlenmektedir. Su yutmayı önlemek için şnorkel kullanımı etkili olabilecektir.

Yüzerken su yutuyorum ne yapmam gerek diyenler gerekli önlemleri almalıdır. Kirli suları yutmayı önlemek için de su içine nefes boşaltırken ciğerlerimizde bulunan havanın tamamını su içinde bitirmek yerine son kısmı dışarı doğru üfleyerek geçirmek gerekmektedir. Bu üflemeler sayesinde başımızdan ve yüzümüzden süzülen kirli suları içeri çekmek yerine dışarı püskürtmüş olmaktayız.

Yüzerken Su Yutmamak İçin Alınabilecek Önlemler

Yüzerken karşı taraftan nefes almaya çalışmakta su yutma ihtimalini artırmaktadır. El ve ayak paleti kullanımı hızlı yüzmeyi sağlarken bir yandan da su yutmayı engelleme görevi üstlenecektir. Sebebi ise hızlı yüzen kişilerin su yutma ihtimalinin daha az olmasıdır. Su yutmamak için yandan nefes alma tekniklerini kullanmamız gerekmektedir.

Su yutmamak için ne yapılmalı diyenler için eğitim alınması gerektiğini belirtmeliyiz. Balıklama şekilde suya atladığımızda da ister istemez su yutmak zorunda kalırız. Suya çivileme olarak atlama durumunda ağzımızı kapalı tutmamız, burnumuzdan da kuvvetli hava verilmesi durumunda su kaçması engellenebilir.

Etkili Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Balıklama atlama durumunda ağzımızdan ve burnumuzdan su kaçma ihtimali bulunmaktadır. Burnumuzdan dışarı doğru kuvvetli hava boşaltılması yeterli olmaktadır. Su yutmanın sebeplerinden birisi de boğulma korkusudur. Geçmişe dönük yaşanılan korkular, derinlik ve su korkusu, suya alışmadan su içine girildiğinde yutmaya, daha büyük problemlere kadar gidebilmektedir.

Yüzerken su yutmak hepimizin başına muhakkak gelmiştir. Bu durumu yaşamamak için suya karşı adaptasyon mutlaka sağlanmalıdır. Suyun kaldırma gücü vücudumuzu kaldıracak güçte olmaktadır. Bu sebeple su içinde boğulma, suyu yutma durumları yaşanabilmektedir. Şnorkel kullanımı da rahat nefes almayı sağlamanın yanı sıra su yutma durumuna da engellemektedir.

18 Haziran 2016