Yüzme Antrenörü Nasıl Olunur?

Yüzme Antrenörü Nasıl Olunur?

Yüzme Antrenörü Nasıl Olunur?

Her geçen gün talep artan yüzme sporu hem sağlığı koruma hem de fiziksel gelişimi sağlama konusunda büyük öneme sahiptir. Her insanın yüzme sporu yapması bütün uzman kişiler tarafından da tavsiye edilmektedir. Ülkemizde yüzme sporunu yaygın hale getirmek için yüzme antrenörü kişilere oldukça ihtiyaç bulunmaktadır. Yüzme kursları üniversitelerin besyo ya da yüzme antrenörlüğü bölümlerinden mezun olan kişilerle çalışmayı tercih etmektedir. Yüzme antrenörü olabilmek için profesyonel olarak yüzme sporu dalıyla uğraşmış olmak gerekmektedir.

Yüzme antrenörü maaşı da çalışılan kursa bağlı değişmektedir. Profesyonel olarak yüzme bilmeniz gerekmektedir. Antrenör olabilmek için tüm yüzme stillerine iyi şekilde bilmek önem taşımaktadır. Tüm yüzme stillerini bilmek yetmeyip ilk yardım bilgisine de sahip olmak gerekir.

Yüzme Antrenörlerinde Aranan Özellikler

Her yaş grubundan kişiye yüzme öğretmek için gerekli bilginizin olması gerekmektedir. Yüzme antrenörü olmak için özel olarak açılan kurslara kayıt yaptırmanız gerekiyor.  Yüzme antrenörlerinin psikolojilerinin normal olması, çevresinde bulunan insanlarla etkili şekilde iletişim kurabilme yeteneğine sahip olması gerekmektedir.

Yüzme antrenörlük belgesi için gerekli evraklar temin edilmelidir. Belirli sosyal niteliklere sahip olması, problem çözücü olması, yüzme sporu ile ilgili kavramları bilerek başkalarına anlatma yeteneğinin olması, arkadaş edinme özelliğinin olması, ekip ile uyumlu şekilde çalışabilmesi, takım ruhu için uygun kişiliğe sahip olması gerekmektedir. Karşılaştığı problem karşısında ne yapacağını bilerek soğukkanlı olması da dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

Nasıl Yüzme Eğitmeni Olunur?

Eleştiri ya da övgülere tepki verme durumunun iyi ve olumlu olması, başarılı ya da başarısız olma durumlarına karşı olumlu tavırda olması da antrenörlerde dikkat edilecek özellikler arasındadır. Yüzme tesislerinde araç gereçlerin denetiminin yapılması da antrenörlerin görevidir. Antrenörlerin antrenman programlarının da spora uygun, tutarlı şekilde olması gerekmektedir. Yüzme kursunda bulunan araç gereçlerin doğru kullanımının sağlanması da antrenörlerin görevleri arasında bulunmaktadır.

Yüzme öğretmeni iş ilanları incelenerek en uygun işin bulunması mümkündür. Aniden değişen şartlara hızlı şekilde uyum sağlanması gerekmektedir. Verilen talimatlara uyma olgunluğuna uygun kişilerin antrenör olarak görevlendirilmesi mümkündür.

18 Haziran 2016