Yüzme Gözlüğü Tavsiye

Yüzme Gözlüğü Tavsiye

Yüzme Gözlüğü Tavsiye

Yüzme esnasında kullanılan gözlükler hem göz sağlığınız için hem de yüzme sırasında vereceği rahatlık için önem taşımaktadır. Yüzme gözlüğü hem amatör hem de alanında uzman yüzücüler için önem taşımaktadır. Bu sebeple doğru tercih yapılması çok önemlidir. Yüzme gözlüğü tercihleri yapılırken çerçevenin şekli, rengi, boyutları, lens çeşitleri kritik önem taşımaktadır.

Yüzücü gözlüğü nasıl olmalı derseniz yüz tipinize en uygun modeli seçmelisiniz. Herkesin göz yapısı, yüz şekli, yüzme amacı farklılık göstermektedir. Bu gibi faktörler gözlük seçimi yaparken çok önemli olmaktadır. Aynı zamanda yüzücü gözlükler marka ve modellerine göre de çeşitlilik göstermektedir. Yüzme eğitimi alacak kişinin profesyonel gözlük alması şart değildir.

Kullanışlı Yüzme Gözlüğü

Suyun göz ile temasını engelleyecek, gözü tüm kimyasal malzemelerden koruyacak, yüzerken görüş açısını rahatlatacak gözlükler kullanılmalıdır. Rahat yüzme koşulu sağlanmalıdır. Profesyonel yüzücüler için gözüne su kaçmadan yüzmek de önemli noktalardan biridir. Daha hızlı yüzebilmek için de yüzme gözlüğü kullanılabilmektedir. Yüzücülerin en önemli ekipmanları arasında olan gözlükler gözleri klor, bakteri gibi kimyasal maddelerden de korumaktadır.

En iyi yüzücü gözlüğü seçimi yapılırken yüz tipi incelemelidir. Açık denizlerde yüzen sporcuların gözlerini de güneş ışığından koruyan yüzme gözlükleri yüzücülerin vazgeçilmez sportif aksesuarları olmaktadır. Gözlükler sadece yüzücülerin gözlerini kimyasal malzemelerden ve ışıktan korumakla kalmaz, suyu sporcunun gözünden de uzak tutarak et görüntü elde etmelerini sağlamaktadır.

Yüzme Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farklı renkte ve modellerde camlara sahip gözlükleri seçerken yüz yapınıza uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Göz çukurlarına tam olarak oturmayan gözlükler içine su almaktadır. Normalden daha dar olan gözlükler göz çukurları etrafında morarmalara da yol açacaktır.

Sıkıntı yaşamamak için denemeden yüzme gözlüğü alınmamalıdır. Gözlük arkası lastiklerinin baş arkasından geçirilerek denenmesi gerekmektedir. Lastiklerin baş arkasından geçirilmeden sadece göz yuvalarına oturtulup vakum yapıldıktan sonra düşmediği belirlendiği zaman kullanıcı açısından da en iyi sonuç alınacaktır. İsveç gözlüğü en çok tercih edilenler arasındadır.

Yüzme gözlüklerinin İsveç tipi dışındaki modellerde cam çerçevesinin etrafında su sızdırmazlığı sağlamaya yarayan conta bulunmaktadır.

21 Şubat 2017