Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Son yılların popüler sporu olan yüzme her yaştan kişiye hitap etmektedir. Ne kadar yüzme öğrenileceği, yüzmeyi bilme derecesi de her bir yetişkinde değişkenlik göstermektedir. Kişilerin spor geçmişi, suya karşı adapte olma durumları, fiziksel kapasiteleri, su korkularının olup olmadığı gibi durumlar değerlendirilerek yüzme öğrenme programı hazırlanmaktadır.

Kişilerin daha kolay şekilde yüzme öğrenebilmesi için öncelikle suya adaptasyonu ve alışması gerekmektedir. Kendi kendine yüzme nasıl öğrenilir diye soranlar için bu şekilde hataların görülüp düzeltilmesi uzun zaman almaktadır diyebiliriz. Kişilerin su korkularının olup olmaması durumları değerlendirildikten sonra yüzme öğrenme programı hazırlanmaktadır. Daha önce boğulma tehlikesi yaşayan, sudan korkan kişilerin yüzme eğitiminden önce mutlaka adapte olması gerekmektedir.

Kişisel Özelliklerin Yüzme Öğrenmeye Etkisi

Kişiler korkularını yendikten sonra fiziksel manada da yüzme derslerini daha az efor harcayarak kolay şekilde yapacaktır. Yüzme videoları da yüzme öğrenme konusunda etkili olmaktadır. Yüzme eğitim basamaklarına öncelikle yüzme nefes teknikleri ile başlanmalıdır. Alınan oksijen suya üfleme yapılarak, doğru kol çekişi yapılarak diğer nefes alınmalıdır.

Kolay yüzme öğrenme teknikleri arasında bulunmaktadır. Yüzme nefes egzersizleri için alınmış olan oksijenin ne kadar süre tutulabildiği önemsenmektedir. Daha kısa sürede yüzme öğrenmek için suyun akış çizgisini yakalama, suyu hissetme çalışmaları yapılması gerekir. Eller birleşik şekilde, baş de kolların arasında vücut düz olacak şekilde suda akma ve kayma çalışmaları yapılmalıdır.

Yüzme Teknikleri Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Serbest stil yüzme öğrenme aşamalarında bir diğeri de doğru ayak çırpma çalışmalarından geçmektedir. Yüzerken bacak vuruşlarının suyun en üst seviyesinde ve dinamik olması gerekmektedir. Yüzme öğrenme sırasında sürekli tekrar yaparak öğrendikten sonra da yüzmede kol çekişlerine geçilebilir.

Yüzme öğrenme aşamaları dikkate alınarak çalışmalara devam edilmelidir. Ayak çalışmaları ve nefes çalışmaları kavranmadan kol çekişlerine geçilmemesi gerekir. Yüzme kursuna gidiliği anda kursa katılan diğer kişilerin de yüzme bilmedikleri anlaşıldığında daha kısa sürede yüzme öğrenilmesi mümkün olmaktadır. Herhangi bir yüzme eğitimi veren kursa kayıt olunduğunda gerekli yüzme teknikleri profesyonel eğitmenlerden alınmaktadır. Bu şekilde yanlışları düzeltmek daha kısa süre alacaktır.

18 Haziran 2016