Yüzme Şnorkeli Nedir?

Yüzme Şnorkeli Nedir?

Yüzme Şnorkeli Nedir? Nasıl Kullanılır?

Özellikle tüpsüz dalış olarak ifade edilen şnorkel su altı gözlem ve dalış niteliği taşıyan her tür etkinliğin olmazsa olmaz ekipmanı olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda şnorkel ile yapılan spor aktiviteleri şnorkelling olarak ifade edilmektedir. Şnorkelle nasıl nefes alınır diyenler için sanılanın aksine hiç zor olmadığını belirtmeliyiz. İnsanların yüzerken su yüzeyinin kısmen altında nefes alıp vermesine yarayan alet olarak ifade edilmektedir. J şeklinde olan alet deniz ve havuzlarda yapılan küçük dalışlar için elverişli olmaktadır. Yapısı gereği daha derin dalışlarda şnorkel kullanımı mümkün olmamaktadır. 1930’lu yıllarda şnorkel icat edilmiştir.

Şnorkel İle Yüzerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dalma ve yüzme sporunda deniz gözlüğü ve paletin de ayrılmaz parçası olarak kabul edilmektedir. Şnorkel kullanan kişiler borusu sayesinde su dışında bulunan havayı teneffüs edebilir. Şnorkelin tamamlayıcı aparatı ise deniz gözlüğü olarak kabul edilir. Deniz gözlüğü ve şnorkel satın alınırken mutlaka denenerek alınmalıdır. Şnorkelin ağız bölümü ağza yaklaştırılarak nefes alınması denenmelidir.

Genellikle deniz gözlüğünün yanında şnorkelin bağlanacağı bir aparat bulunmaktadır. Şnorkelle nasıl yüzülür diye merak ediyorsanız örnek videoları izlemeniz faydanıza olacaktır. Şnorkel hortumları ortalama olarak 30 cm uzunluğundadır. Şnorkel hortumunun çapı ise bir parmak kalınlığı geçmemelidir. Ağızlığın hijyen açısından silikon olması da şarttır. Her kullanımdan sonra şnorkellerin kurutulması gerekir.

Şnorkel Kullanımının Faydaları

Deniz altı dünyasını keşfetmek şnorkel ile çok kolay ve eğlenceli olmaktadır. Alete dolan suyun ise zaman zaman püskürtülmesi faydalı olmaktadır. Profesyonel ve daha derin dalışlarda ise dalış tüpleri kullanılmaktadır. Dalgıçlar yüzeylere gezinirken sol taraflarında bulunan şnorkellerden de faydalanmaktadır. Şnorkellerle dalış yaparken tek başınıza olmamanız önerilmektedir.

Yüzücü eğitim şnorkeline baktığımızda piyasada bulunan şnorkellerden farklı olmadığını görmekteyiz. Şnorkel ile dalarken tek başınıza olmamanız önem taşımaktadır. Jet ski gibi deniz araçları şnorkelle dalan kişileri deniz yüzeyinde göremedikleri için kazalar da meydana gelebilir. Şnorkel ile denize dalmadan önce muhakkak karada nefes alıştırmaları yapılmalıdır. Şnorkelle dalarken sırtınızı da yanıklardan korumak için gerekli önlemleri almanız faydanıza olacaktır.

21 Şubat 2017