Yüzmede Ayak Paleti Kullanımı

Yüzmede Ayak Paleti Kullanımı

Yüzmede Ayak Paleti Kullanımı

Dalıcıların su altında fazla efor harcamadan gezmesine yardımcı olan ekipmanlar şüphesiz ki paletlerdir. En çok kullanılan palet vuruş tekniği yüzücülerin ayak vuruşunun geliştirilmiş halidir. Yüzerken bacaklar da uzunlamasına açılmaktadır. Dizler hafifçe kırılarak yüzülür. Paletlerin doğal hareketiyle bilekler yavaşça arkaya doğru sallanmaktadır. Palet vuruşları güçlü ve yavaş olmalıdır. Tüm bacaklar bu hareketlerden faydalanmalıdır. Palet vuruşlarının dizden değil de kalçadan olması gerekmektedir.

Paletle yüzme teknikleri oldukça fazla olup, size uygun tekniği seçebilirsiniz. Yüzme esnasında bacaklar ve paletler suyun içinde tutulmaktadır. Yüzme sırasında palet kullanmak gücü artırmaktadır. Kol ve ellerin kullanılmasına bu şekilde gerek kalmamaktadır.

Ayak Paleti Kullanmanın Faydaları

Eller yan tarafa doğru serbest bırakılmalı ya da ön tarafta birleştirilmiş olmalıdır. Eller yardımıyla fener gibi çeşitli ekipmanlar da kullanılabilir. Su altında rahat olan dalıcılar bu şekilde yüzerken ellerini ve kollarını kullanmamaktadır. Paletle yüzmek zayıflatırmı diyenler için daha hızlı yüzmeyi sağladığı için evet cevabını verebiliriz. Sadece bacaklardan ziyade tüm vücudu kullanarak yapılan yunus vuruşu en çok tercih edilenler arasında bulunmakta. Bu şekilde bacaklar birbirine bitişik şekilde dururken tüm vücut da dalgalanarak hareket etmektedir. Yunus yüzüşü göze hoş gelen çekici ve son derece şov amaçlı bir stil olarak kullanılmaktadır.

Çocuklar ve Yetişkinlerde Palet Kullanımı

Paletlerden biri kaybedildiği zaman ya da kramp girdiği zaman yapılabilir. Yunuş yüzüşü sadece bir palet yardımı ile bile yapılabilmektedir. Ayak paleti ile yüzmek bacak kaslarını güçlendirdiği gibi yüzerken normalden daha çok efor sarf edilmesini de sağlamaktadır. Yüzme ardından ayak bileği ve ayak kısımlarında ağrılar ortaya çıkabilir. Palet alırken ayak numarası da çok önem taşıyan noktalar arasında bulunmaktadır. Bu sebeple palet ile yüzerken çok hızlı olunmaması önerilmektedir. Palet ile yüzerken biraz yavaş hareket ederek su yüzeyinde ilerlemeye çalışılmalıdır. Kurbağalama stili hariç tüm stillerde ayak paleti kullanılabilmektedir. Avrupa da kurbağalama stili için de ayak paleti geliştirilmiş olup henüz ülkemize gelmemiştir. Yüzerken palet kullanımı ile suyun direnci daha fazla hissedilmektedir.

21 Şubat 2017