Yüzmede Kara Antrenmanları

Yüzmede Kara Antrenmanları

Yüzmede Kara Antrenmanı

Tüm sporcuların ve spor sever kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri de kara antrenmanlarıdır. Spor yapmaya başlamadan önce antrenmanların yapılması daha verimli spor yapılmasını sağlayacaktır. Yüzmede kullanılan kuvvet çalışmaları suda ve karada yapılmaktadır. Karada yapılan kuvvet çalışmalarında ağırlık antrenmaları, sağlık topu çalışmaları, sıçrama teknikleri önem taşımaktadır.

Kara antrenmanı nedir diyenler için öneminden bahsetmeliyiz. Dünyada uzun dönemli sporcu gelişiminde sporcuların yaşı, psikolojik, fiziksel gelişimleri de önem taşımaktadır. Antrenmanlar yüzme kamplarında etkili şekilde yapılmaktadır. Yarışlarda bu süreçleri yaşarken dikkat edilmesi gerekmektedir. Yüzmeden önce yapılan kuvvet çalışmalarının yeri tartışılmaz. Bu konuda bilim sürekli olarak ilerlemekte, yapılan yeni çalışmalar sağlam temellere dayanmaktadır.

Isınma ve Esnemelerin Önemi

Sporcuların performanslarını da üst düzeye taşımalarına yardımcı olan kara faaliyetleri önem taşımaktadır. Yaş grubu yüzme analizleri sonuçları incelendiğinde deneyimlerin temel kara antrenmanlarının genç yüzücülerde önemli olduğu gösterilmektedir. Genç yaşta yapılan kara çalışmalarının önemi gitgide artmakta rekabetçi yüzücü adayları yetiştirmek için çalışmalar özenle yapılmalıdır.

Yüzme için ağırlık antrenmanı çalışmalarına önem verilmesi gerekir. Her antrenörün sezon dönemi boyunca kara antrenmanlarını önceden planlayarak hazırlaması gerekmektedir. Kan ısısı ve vücut ısısında artış olması için çalışmalar da yüzmeye başlamadan önce yapılmalıdır. Planlama yapılırken çocukların bireysel yapıları da göz önünde bulundurulmalıdır. 10 yaşındaki yüzücüler için de ön eğitim devresi bulunmaktadır.

Çeşitli Yaş Gruplarında Egzersizlerin Önemi

Yıl boyunda 7 ile 8 yaş yüzücülerine haftada 90 dakikalık çalışmalar, 9 ile 10 yaş yüzücüleri haftada 180 dakika çalışmalara katılmaktadır. Kara çalışmaları için önerilen egzersizler arasında ısınma, sağlık topu, ip atlama, sıçrama egzersizleri, kendi vücut ağırlıkları ile yapılan çalışmalar önem taşımaktadır. Kara çalışmalarının sezon boyunca düzenli olarak yürütülmesi için haftada 6 gün 45 dakika şeklinde egzersizler yapılmalıdır.

Başlangıç yüzme antrenman programı önemsenerek çalışmalar yapılmalıdır. Streching, oturup kalkma, sıçrama, kol ve ön kol rotasyon çalışmaları önem taşımaktadır. Yüzme için çeşitli antrenmanlar yapılmalıdır. Yüzüstü yatılarak kol kuvveti ile vücudu çekme çalışmaları yapılmalıdır. Özel gevşeme egzersizleri, belirli kas gruplarını germe egzersizleri yapılmalıdır.

21 Şubat 2017