Yüzmede Performans Antrenmanları

Yüzmede Performans Antrenmanları

Yüzmede Performans Antremanları

Yüzme sporu sanıldığı kadar kolay bir etkinlik değildir. Aslında dışardan göründüğü kadar icra etmesi kolay olmayan bir branştır ve neredeyse tüm iskelet kaslarını çalıştırır. Bu yüzden de yüksek efor gerektirir.  Profesyonel yarışçılardan bile yüzme kondisyonlarının iyi olması beklenir. Bu nedenle yüzme antrenmanlarına gereken önemi vermeli ve uzman antrenörlerin hazırladığı programlara harfiyen uymalıyız. Önerilen yüzmede performans antrenmanlarını harfiyen uygulamalıyız.

Yüzmede Performans Antrenmanları Programları Nasıl Olmalıdır?

Yüzme antrenmanları programları haftalık, aylık ve yıllık olarak değişmektedir. İlk iki hafta yüzme programı aynı olmalıdır. 3. – 5. hafta için yaptığını program 4.-  6. hafta programına göre daha ağır olmalıdır. 3. –  5. haftalarda en hızlı egzersizler yapmalısınız. Kalite bakımından da diğer haftalara kıyasla daha yoğun bir yüzme programı şeklinde olmalıdır. Buna göre 1. –  2. hafta yeni başlandığından hafif, 3. –  5. hafta ağır bir program ve 4. – 6. hafta ise normal bir yüzme programı olmalıdır. Kısaca özetlemek gerekirse, başlangıçtaki ilk iki hafta hafif bir program yaptıktan sonra bir hafta ağır diğer hafta normal bir egzersiz programı takip etmelisiniz.

Yüzme Performansımızı Nasıl Arttırabiliriz?

Yüzerken havadan daha yoğun olan bir ortamı yarmamız gerekir. Bir yandan suyu çekebilmeniz bir yandan da ayaklarınızla onu itebilmeniz için hatırı sayılır bir güce ihtiyacınız vardır. Üstelik sadece kol, bacak, göğüs ve sırt kaslarınızın güçlü olması sizin için yeterli değildir. Yüzme performansımızı arttırmak için karın ve bel bölgesinin de güçlendirmek gerekir. Diğer taraftan sadece kuvvetinizle suyu yarmanız yeterli olmaz bunu sürdürebilir kılmanız gerekir. Eğer performansınızı gerçekten arttırmak istiyorsanız antrenman programınızın hem kuvvet hem sürat hem de dayanıklılık içermesi gerekir.

Yüzmede kara hareketleri

Yüzme güç, kuvvet ve dayanıklılık gerektiren bir spor olduğu için sadece suyun içinde egzersiz yapmanız performansınızı arttırmak için yeterli olmayacaktır. Birçok profesyonel sporcuda kondisyonlarını arttırmak için yüzmede kara hareketleri yapmaktadır. Özellikle maraton gibi yarışlara hazırlanan sporcular yüzerken performanslarının düşmemesi için alanlarına uygun kara hareketleri yapmaktadırlar. Örneğin spor salonlarında kondisyon çalışmaktadırlar. Elbette ki çoğumuz yarışçı değiliz ya da maratona hazırlanmıyoruz. Ancak yüzmemiz hangi aşamada olursa olsun iyi bir yüzücü olmak için sadece doğru sitilde yüzmek yeterli değildir. Performansında arttırılması gerekir.

17 Haziran 2016