Yüzmek Zayıflatır Mı?

Yüzmek Zayıflatır Mı?

Yüzmek Zayıflatır Mı?

Eğlenmenin, spor yapmanın ve stres atmanın en keyifli hallerinden biri elbette ki yüzme ile uğraşmaktır. Bunların yanı sıra, yüzme kilo verme konusunda da yardımcı olmaktadır.

Yüzme, yapmış olduğumuz tüm egzersizlere göre 2 kat daha fazla kalori yakımı sağlayan bir spor türüdür. Özellikle de yaz aylarında küçükten büyüğe herkesin kolayca yapabileceği bir egzersizdir. Su içerisinde yapılan egzersizlerin özelliği ise diğer egzersizlere göre daha az yorucu olmasıdır. Sebebi ise, suyun vermiş olduğu rahatlama hissidir. Yüzme, kalori yakımını artırarak, zayıflama konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Yüzerek Zayıflama

Beslenmenize oldukça dikkat ediyor ve aşırıya kaçmıyorsanız günlük 1 saat yüzme sporu ile uğraşmanız size kalori yakımı konusunda yardımcı olacak ve kilo vermenizi sağlayacaktır. Şöyle ki; 70 ila 80 kilogram ağırlığında olan bir birey için 1 saatlik yüzme, 600 kalori yakımı demektir. Fakat egzersiz sonrasında elbette ki beslenme düzenine de dikkat etmek gerekir. Düzenli ve sık sık yüzmek zayıflatır ki son derece ideal bir spordur. Diğer yandan yüzme ile zayıflayanlar, vücut şekli olarak da daha ideal bir görüntüye kavuşmaktadır.

Zayıflamaya Yardımcı Olan Yüzme Teknikleri

İlk olarak kalça ve basen egzersizi yapabilirsiniz. Havuzun kenarında kollarınızı uzatarak tutunun ve sağ bacağınızın üstünde dururken sol bacağınızı havaya kaldırın. Bu egzersizi yaparken vücudunuzun dik durmasına dikkat edin. Daha sonra sol bacağınızın üstünde durarak sağ bacağınızı havaya kaldırın. Aynı işlemleri 5 kere tekrar edin.

Daha sonra karın ve göbek egzersizine geçebilirsiniz. Sırt üstü olarak yatarken, diğer yandan havuzun kenarından tutunun. İki bacağınızı birden karnınıza doğru çekin. Önce sağ, sonra sol ayağınızı havaya kaldırın. Her iki ayağınızı da suya uzatın ve bu hareketi 5 kere önce yavaş, ardından hızlı bir şekilde yapın. Daha sonra yüz üstü havuzun kenarlarından tutunun. Ayaklarınızı ise duvara doğru çekin ve bırakın.

Zayıflatan yüzme teknikleri bu şekildedir ve ek olarak havuzda ya da denizde bisiklet çevirmek, yan galop yapmak, su üzerinde ayak açıp kapatmak gibi hareketler de yapabilirsiniz. Kurbağalama ve sırt üstü yüzerek de kalori yakımını daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

18 Haziran 2016